Заметка

Що таке смог «димовий туман»: як утворюється, види, екологічні наслідки

Що таке смог «димовий туман»: як утворюється, види, екологічні наслідки

Смог «димовий туман» — серйозна екологічна проблема сучасного суспільства. Їдкий туман накриває багато міст — від Лондона до Пекіна.

Ми розповімо про причини утворення смогу, про його різновиди і вплив на здоров’я, а також про те, що може зробити кожен з нас для запобігання смогу, розповідає https://himanaliz.ua.

Смог — це суміш диму, туману і деяких забруднюючих речовин. Даний термін англійського походження ( «smog») являє собою злиття двох англійських слів «smoke» і «fog» — «дим» і «туман». Вперше це слово було використано в Лондоні на початку 1900-х років, щоб описати екологічну ситуацію в місті.

смог

Згідно з декількома джерелами, термін вперше був ужитий доктором Генрі Антуаном де Во. Вчений описував один з типів смогу — поєднання диму і двоокису сірки, результат активного використання вугілля для обігріву будинків і підприємств в Англії.

Зараз димовий туман характерний не тільки для Британії, але і для багатьох промислово розвинених країн. Як виникає це небезпечне явище, які його види та негативні наслідки? Давайте дізнаємося.

Як утворюється смог?

Причини утворення смогу можуть бути наступними:

 • вихлопні гази автомобілів;
 • діяльність електростанцій і заводів;
 • природні і торф’яні пожежі;
 • горіння вугілля;
 • куріння;
 • шкідливі випари від багатьох споживчих товарів, включаючи хімічні розчинники, фарбу або навіть лак для волосся.

Коли сонячне світло і тепло вступають в реакцію з шкідливими газами і частинками в атмосфері, тоді і виникає шкідливий туман.

Основні випадки появи смогу часто пов’язані з інтенсивним рухом автотранспорту, високою температурою повітря, сонячним світлом і безвітряною погодою. Так, низька швидкість вітру дозволяє смогу застоюватися в певному районі. Застою може посприяти і температурна інверсія, при якій тепле повітря біля поверхні землі і всі забруднювачі в ньому блокуються «кришкою» з холодного повітря.

Крім інших шкідливих речовин і газів, в смогу міститься оксид вуглецю, знайомий нам як чадний газ. Він не помітний для нас, оскільки не має ні запаху, ні кольору, але його задушливий вплив може значно вплинути на здоров’я і навіть привести до загибелі.

Види смогу

Відомі принаймні чотири різновиди смогу: сірчаний, фотохімічний, вулканічний і крижаний.

Вологий смог лондонського типу

Цей тип також називають сірчаним. Він є результатом високої концентрації оксидів сірки в повітрі і обумовлений використанням сірковмісних видів палива, зокрема вугілля. Небезпека цього типу посилюється і високою концентрацією зважених часток в повітрі.

лондонський смог

Одна з найбільш серйозних подій, пов’язаних з даним типом, відбулося в Лондоні в 1952 році. Вугілля, активно використовувався городянами в той час для опалення, містив сірку, через що в повітрі підвищився вміст діоксиду сірки. Також збільшували забруднення вихлопні гази машин і діяльність вугільних електростанцій.

«Великий смог», який навис над містом, був настільки густим, що заважав руху машин. Перестали працювати громадський транспорт і швидка допомога. Туман проникав і в приміщення. У Лондоні скасували багато культурних заходи та кінопокази: через щільну завіси не було видно сцену і екран. Утворений міський смог забрав життя більше 12 тисяч осіб; понад 100 тисяч захворіли на респіраторні захворювання.

Фотохімічний (сухий) смог лос-анджелеського типу

Фотохімічний, або білий, смог — це найбільш поширений на сьогоднішній день тип. Він утворюється при взаємодії декількох речовин:

 • Оксиди азоту. Вони утворюються при спалюванні палива через діяльність ТЕС, ТЕЦ, металургії та інших областей промислового виробництва. Також на появу оксидів азоту впливають вихлопні гази. Мінімальні наслідки цих сполук — подразнення очей і носоглотки і утруднене дихання.
 • Озон. Озон є одним з основних факторів, що впливають на формування фотохімічного смогу, і, хоча в верхніх шарах атмосфери він є корисним хімічною речовиною, яка захищає нас від сонячної радіації, в нижніх шарах це забруднювач, який може бути шкідливий для здоров’я людей.
 • Зважені частинки PM2.5. Це найдрібніші частинки пилу, сажі, золи та інших забруднень, які ми не можемо побачити неозброєним оком. PM2.5 дуже небезпечні для здоров’я людини: вони скорочують тривалість життя, їх пов’язують з раком легенів і захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем. На щастя, зараз існують HEPA фільтри , які блокують надходження цих частинок в приміщення.
 • Леткі органічні сполуки. Це пари фарб, розчинників, бензину та інших токсичних речовин.

Фотохімічний смог являє собою аерозоль, що виникає при впливі сонячного світла на оксиди азоту, вуглеводні і летючі органічні сполуки, які можна виявити в вихлопних газах і викидах заводів і електростанцій. В результаті смог має світло-коричневе забарвлення.

Вулканічний смог

Вулканічний смог — це різновид, який утворюється в атмосфері в результаті виверження вулкана. Шкідливі гази і частинки вивільняються з жерла і вступають в реакцію з сонячним світлом і киснем. Деякі хімічні речовини в вулканічному смог можуть завдавати шкоди і людям, і тваринам, і рослинам. Люди можуть відчувати проблеми з диханням, подразнення слизової і біль в горлі. Цей тип властивий країнам, на території яких є діючі вулкани, наприклад для Гавайських островів.

Крижаний смог

Цей тип зустрічається в природі значно рідше за інших.

Погодні умови, що сприяють утворенню крижаного смогу, такі:

 • дуже низька температура повітря;
 • відсутність вітру;
 • висока вологість повітря.

Коли при такій погоді в повітрі утворюються невеликі кристалики льоду, до них як би прикріплюються всі забруднювачі. Поєднання кристалів льоду і частинок шкідливих речовин утворює густий туман, який негативно впливає на кровообіг і органи дихання людини.

Екологічні наслідки смогу

Мало того, що смог зменшує видимість, він також чинить негативний вплив на здоров’я. Наслідки його впливу на здоров’я людини варіюються від невеликого роздратування очей і носоглотки до потенційно смертельних захворювань, таких як рак легенів. Сила цих наслідків залежить від тривалості існування туману, його щільності, концентрації і рівня небезпеки речовин, які в ньому містяться. Смог може викликати або посилити такі захворювання, як астма, емфізема, хронічний бронхіт і т.д. Крім того, він знижує стійкість до застуд і легеневим інфекціям.

Особливо чутливі до зможу чотири групи людей:

 • Діти. Активні діти, які проводять багато часу на вулиці, піддаються найбільшому ризику від впливу їдкою суміші диму і туману. Також дослідження, проведені в Лондоні, показали, що немовлята, які пережили смог, більш схильні до розвитку у них астми та інших респіраторних захворювань.
 • Дорослі, які проводять багато часу на відкритому повітрі. Здорові дорослі будь-якого віку, які багато гуляють, займаються спортом або працюють на вулиці, вважаються більш схильними до проблем зі здоров’ям від смогу.
 • Люди з респіраторними захворюваннями. Люди з астмою або іншими хронічними респіраторними захворюваннями більш чутливі і вразливі до впливу забруднюючих речовин. Як правило, вони починають відчувати несприятливі ефекти раніше і при більш низькому рівні впливу, ніж інші.
 • Люди з підвищеною сприйнятливістю. Всі ми індивідуальні, тому деякі здорові люди просто більш чутливі до озону та інших газів і частинок в смогу, ніж інші, і можуть піддатися більш несприятливих наслідків для здоров’я.

Однак наслідки смогу не обмежуються впливом на здоров’я людей. Вчені стверджують, що він також впливає на рослини і тварин. Відомо також, що туман викликає корозійні пошкодження будівель і транспортних засобів. Негативним ефектом володіє і озон в смогу: він перешкоджає росту рослин і пошкоджує сільськогосподарські культури і ліси.

Як боротися зі смогом?

Смог є однією з найзначніших екологічних проблем у багатьох країнах, тому держави створюють закони і системи моніторингу, спрямовані на відстеження і скорочення нещасливого туману. Деякі з законів включають обмеження на те, які хімічні речовини може викидати в атмосферу підприємство, деякі — визначають гранично допустиму концентрацію речовини в повітрі.

смог

Кожен може внести свій вклад, щоб запобігти виникненню смогу:

 • Слід більше ходити пішки, їздити на велосипеді або користуватися послугами громадського транспорту, коли це можливо.
 • Також заправляти автомобіль краще рано вранці або вночі, коли на вулиці ще прохолодно: це запобігає нагріванню випарів бензину і утворення озону.
 • Якщо Ви збираєтеся перебувати на відкритому повітрі, тримайтеся подалі від районів, які є великими джерелами забруднення, наприклад автомагістралей і заводів.
 • Щоб убезпечити себе і свою сім’ю від впливу забруднюючих речовин, зверніть увагу на кліматичну техніку з фільтрацією повітря.
 • Уникайте продуктів (фарб, розчинників і т.д.) з високим вмістом летких органічних сполук.
 • Замість газових приладів варто використовувати електричні.

Оцените статью: Очень плохоПлохоНормальноХорошоОтлично (3 оценок, в среднем: 5,00 из 5)
Загрузка...
Просмотров: 194
загрузка...